Podłączenie kilku kamer w Microsoft Teams Rooms
Aplikacja Microsoft Teams Rooms rozwija się w mocnym tempie i stale zyskuje na popularności. Użytkownicy doceniają jej prosty interfejs oraz pakiet funkcjonalności, szczególnie przydatnych w pomieszczeniach pracy wspólnej, jak możliwość intuicyjnego udostępniania treści, szybkiego dołączenia do spotkań z poziomu panelu dotykowego, własnego urządzenia mobilnego lub PC, czy planowania wydarzeń połączonego z rezerwacją pomieszczeń.
Założeniem aplikacji jest tworzenie stacjonarnych środowisk, stale gotowych do pracy, wymagających jak najmniej zaangażowania użytkownika w proces planowania spotkań i późniejszego ich prowadzenia.
Hybrydowy model pracy wymusza dostosowanie przestrzeni konferencyjnych wykorzystywanych do tej pory wyłącznie lokalnie, na bardziej otwarte, wyposażone w niezbędny sprzęt AV. Dotyczy to również dużych sal, o sporej powierzchni, przygotowanych na przyjęcie większych grup osób, jak sale szkoleniowe i lekcyjne, aule, czy audytoria.
Kiedy kilka kamer?
Większość gotowych zestawów Microsoft Teams Rooms zawiera w sobie wyłącznie jedną kamerę, która dla wyżej wskazanych pomieszczeń może okazać się niewystarczająca.
Scenariuszy, w których tylko jedno źródło obrazu może ograniczać doświadczenie całego spotkania jest mnóstwo:
- hybrydowa praca w sali lekcyjnej, chęć pokazywania zarówno nauczyciela/lektora, jak i grupy zebranej w sali
- panel dyskusyjny, podczas którego kamera ma pokazywać zarówno słuchaczy, jak i grupę specjalistów zasiadającą w inny miejscu
- szkolenia praktyczne, w których kamera oprócz prowadzącego ma skupiać się na przedmiotach i inscenizacjach
Niepraktyczne, irytujące i ostatecznie nawet niewykonalne byłoby każdorazowe sterowanie kamerą, dopasowywanie położenia obiektywu oraz stopnia przybliżenia. Rozwiązaniem jest tutaj zebranie obrazu z kilku kamer i przesyłania ich na zewnątrz jako jednego strumienia. Rozmówca po drugiej stronie może cieszyć się jednoczesnym podglądem obrazu z kilku kamer, zgodnie z układem zaproponowanym przez użytkownika zestawu Microsoft Teams Rooms.
Yealink MVC940
Zestawem, który pozwala na uzyskanie takiej funkcjonalności jest Yealink MVC940. Standardowo w zestawie znajdują się dwie kamery optyczne Yealink UVC84 z 12-krotnym zoomem optycznym. Łącza się ze sobą za pośrednictwem Yealink Camera-Hub, urządzenia które umożliwia na podłączenie w sumie aż 9 kamer! Taka funkcjonalność pozwala na rozmieszczenie kamer w dowolnym układzie i dopasowanie do dowolnego scenariusza. Transmisja może jednocześnie obejmować np. głównego lektora, kilka zebranych grup słuchaczy, stół lub biurko, a nawet tablicę.
Schemat podłączenia kilku kamer do Microsoft Teams Rooms
Rozwiązanie jest konfigurowalne pod kątem audio, to użytkownik decyduje ile mikronów, jakiego typu oraz ile głośników dobrać do swoich potrzeb. Yealink MVC940 może obsługiwać do 9 mikrofonów Yealink VCM38 oraz do 4 soundbarów Yealink MSpekaer II.
Jak wygląda obsługa wielu kamer Yealink MVC940?
Możliwość wysyłania obrazu z aż 9 kamer jednocześnie, pozwala na komfortowe ich rozstawienie i objęcie kadrem wszystkich stref pomieszczenia. Układ okien można w prosty sposób edytować za pomocą dotykowego panelu Yealink MTouch II.
Bezprzewodowe przesyłanie treści
Sale o dużej powierzchni to również spore rozproszenie uczestników, dlatego podłączenie przewodu USB lub HDMI w celu udostępnienia prezentacji mogłoby być uciążliwe. Yealink uwzględnia w zestawie MVC940 aż dwa moduły do bezprzewodowego przesyłania treści, działające w formie plug&play, bez konieczności instalowania jakiejkolwiek aplikacji.
Więcej o Yealink MVC940 >>>TUTAJ<<<